Czy można pływać w soczewkach? Soczewki na basenie pod lupą!

Uprawianie niektórych dyscyplin sportowych w okularach korekcyjnych byłoby niewygodne bądź niebezpieczne. Ba! czasem jest wręcz niemożliwe. Jedną z takich dyscyplin jest pływanie. Jednak czy pływanie w soczewkach to dobra alternatywa? Czy w soczewkach można iść na basen? Poznaj odpowiedź!

Soczewki a basen – dlaczego soczewki na basenie miałyby być wygodniejsze niż okulary?

Osoby potrzebujące korekcji wzroku i lubiące pływać stają przed dylematem, czy pływanie w soczewkach jest dobrym rozwiązaniem. Jak argumentują, pójście na basen w okularach korekcyjnych nie wchodzi w grę – akcesorium po zamoczeniu ogranicza widoczność zamiast ją polepszać, zaparowuje, utrudnia energiczne pływanie, a do tego stanowi niebezpieczeństwo dla oczu w przypadku uszkodzenia.

Soczewki na basenie powinny eliminować te problemy: zapewniać komfort i bezpieczeństwo. Ale czy to robią? Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

Czy w soczewkach można iść na basen? Odpowiadamy!

Niestety pływanie w soczewkach kontaktowych to praktyka, której nie poleci żaden okulista, optometrysta ani optyk. Nie ma znaczenia, czy chodzi o intensywne pływanie w soczewkach na basenie sportowym, czy też o relaksowanie się w basenie rekreacyjnym lub jacuzzi.

Przecząca odpowiedź na pytanie, czy można iść na basen w soczewkach, wynika z faktu, iż w wodzie występują drobnoustroje i zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne. Soczewki na basenie zatrzymują na sobie te niekorzystne mikroelementy, a następnie mogą powodować dyskomfort (zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, łzawienie) bądź nawet infekcję oczu.

Czy w soczewkach jednodniowych można pływać na basenie?

Nie, korzystanie z soczewek jednodniowych niczego nie zmienia, nawet jeśli założy się je tuż przed przyjściem na basen, a ściągnie i wyrzuci tuż po.

Czy można pływać w soczewkach i okularach do pływania?

Soczewki kontaktowe na basenie w połączeniu z okularami pływackimi to jedno z rozwiązań stosowanych przez miłośników pływania, jednak mające wady. Po pierwsze to nadal pływanie w soczewkach kontaktowych, więc może dojść do zanieczyszczenia oka. Po drugie wzrok znacznie bardziej się męczy, patrząc przez dwie warstwy osłony.

Jeśli nie pływanie w soczewkach, to co?

Porozmawiaj z naszymi specjalistami o doborze specjalistycznych okularów pływackich mających szkła korekcyjne, dzięki którym zadbasz o bezpieczeństwo oczu i poprawisz jakość widzenia na basenie. To znacznie lepsze rozwiązanie niż ryzykowne pływanie w soczewkach na basenie.

Leave a reply