Higiena brzegów powiek – jak przeciwdziałać zapaleniu brzegów powiek i jak leczyć?
Zapalenie brzegów powiek – czyli stan zapalny brzegów powiek – to schorzenie powodujące dyskomfort, jednak możliwe zarówno do wyleczenia, jak i do uniknięcia. W tym artykule wyjaśnimy Ci, jak ważna jest higiena brzegów powiek. Podpowiemy, jak czyścić brzegi powiek, by nie doszło do zapalenia brzegów powieki. Doradzimy też, jak leczyć stan zapalny. Zapraszamy!
Higiena brzegów powiek – czy czyszczenie brzegów powiek jest konieczne?
Jeżeli nigdy tego nie robiłeś, może Ci się wydawać, że czyszczenie brzegów powiek to dziwna czynność, której nikt nie wykonuje. Tymczasem osoby dbające o oczy i ceniące sprawny wzrok wiedzą, że regularna i zalecana przez okulistów higiena brzegów powiek pozwala uniknąć stanów zapalnych.
Jak czyścić brzegi powiek?
Na szczęście higiena brzegów powiek nie jest ani trudna, ani czasochłonna. Mało tego, jest bardzo przyjemna. Zanim rozpoczniesz czyszczenie brzegów powiek, umyj ręce! Następnie ogrzej powieki, kładąc na nich ciepłe suche kompresy (do kupienia w aptece). Dzięki temu wydzielina w gruczołach Meiboma ulegnie rozrzedzeniu i łatwiej się wydostanie.
Drugim etapem higieny brzegów powiek jest… masaż. Po 5-10 min rozgrzewania powiek należy palcami wymasować górną powiekę (ruchy okrężne) oraz dolną powiekę (ruch posuwisty od środka do zewnątrz).
Z kolei samo czyszczenie brzegów powiek polega na obmywaniu przestrzeni pomiędzy rzęsami i powiek jałowym gazikiem nasączonym płynem do czyszczenia powiek. Można też sięgnąć po jednorazowe specjalistyczne chusteczki. Poprawna higiena brzegów powiek wymaga czyszczenia od zewnątrz do wewnątrz (do nosa). Dolną powiekę czyści się od dołu do góry, górną zaś na odwrót.
Technik czyszczenia brzegów powiek: masażu oraz przemywania, nauczą Cię okulista i optometrysta.
Zapalenie brzegów powiek – leczenie
Chociaż zapalenie brzegów powiek może mieć różne przyczyny, wśród najczęstszych znajduje się dysfunkcja gruczołów Meiboma, w wyniku której pogłębia się zespół suchego oka. Występują wówczas obrzęknięte i czerwone brzegi powiek, pieczenie i swędzenie brzegów powiek, sklejanie się rzęs i powiek, światłowstręt i problemy z widzeniem.
Jak leczyć stan zapalny brzegów powiek? W terapii stosuje się m.in. leki przeciwzapalne, antybiotyki, płyny do płukania oka (tzw. sztuczne łzy). Zapalenie brzegów powieki musi jednak rozpoznać lekarz okulista, który poza badaniami m.in. brzegów powiek przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem i dobierze leczenie do jego indywidualnej sytuacji. Zapalenie brzegu powieki może wymagać wykonania posiewu w kierunku bakterii, a nawet biopsji cienkoigłowej.
Pamiętaj, dbaj o swój brzeg powieki, stosując regularną higienę brzegów powiek. Jeśli jednak doszło do zapalenia, czym prędzej umów się na kompleksowe badanie okulistyczne.
Leave a reply
Most Commented